Jak długo trwa sprzedaż domu?

Jeśli chodzi o sprzedaż domu, prawdopodobnie zastanawiasz się, jak długo potrwa sprzedaż. Podczas gdy według Ekspertów średni czas sprzedaży domu wynosi od dwóch do trzech miesięcy, nie ma ustalonego harmonogramu, ponieważ może to mieć wpływ na kilka rzeczy. Na przykład, czy Twój dom jest sprzedawany po odpowiedniej cenie, ile czasu zajmuje kupującym ukończenie różnych etapów, takich jak uzyskanie kredytu hipotecznegoa. Przyglądamy się różnym etapom sprzedaży domu, jak długo trwają i jakie czynniki mogą zakłócić lub wydłużyć ten proces.

Ile czasu zajmuje otrzymanie oferty na Twój dom?

Niestety nie ma ustalonego terminu otrzymania oferty na Twój dom – może być ona zrealizowana w ciągu kilku dni lub potrwać miesiące. Dzieje się tak, ponieważ zależy to od wielu czynników, takich jak:

Gdzie jest twój dom?

średni czas otrzymania oferty różni się w zależności od kraju; sprzedaż domów w Warszawie trwa dłużej niż w np. Piasecznie. Od czasu COVID-19 obszary na obrzeżach stolicy cieszą się dużym zainteresowaniem, sprzedając się znacznie szybciej niż nieruchomości w centrach miast.

Podobne nieruchomości na sprzedaż w okolicy

po prostu im więcej domów na rynku w Twojej okolicy, tym większa konkurencja. Jeśli jest więcej domów niż kupujących, chyba że Twoja nieruchomość się wyróżnia, sprzedaż może potrwać dłużej

Którego agenta nieruchomości wybierzesz

wybór słabego agenta może mieć negatywny wpływ na czas oczekiwania na ofertę. Przeprowadź badania i upewnij się, że wybrałeś renomowany, z dobrymi recenzjami i dobrymi osiągnięciami w szybkiej sprzedaży domów.

Cennik

upewnij się, że Twoja nieruchomość jest konkurencyjna cenowo, aby uniknąć zniechęcenia docelowych nabywców. Posłuchaj rady swojego agenta – on najlepiej zna rynek i jaka cena wywoławcza jest realna.

Marketing

upewnij się, że jesteś zadowolony ze sposobu, w jaki agent nieruchomości reklamuje Twój dom. Jeśli zdjęcia nie pokazują Twojego domu w najlepszym świetle, może to również zniechęcać potencjalnych nabywców.

Jak długo trwa wyszukiwanie nieruchomości?

Po otrzymaniu oferty i jej zaakceptowaniu kupujący poinstruuje swoich prawników, którzy przeprowadzą kilka poszukiwań, w tym:

Wyszukiwanie władz lokalnych

przejrzą wszystkie dostępne informacje o nieruchomości, w tym czy jest ona umieszczona na liście, czy na obszarze objętym ochroną.

Przeszukiwanie ksiąg wieczystych

Potwierdzają one, że sprzedający jest prawnym właścicielem i jest prawnie wymagany przed rozpoczęciem sprzedaży.

Poszukiwania środowiskowe

te wyszukiwania sprawdzają, czy dom jest zbudowany na lub w pobliżu gruntu, który był w przeszłości wykorzystywany jako składowisko odpadów lub przemysł, taki jak górnictwo.

Takie przeszukania nieruchomości mogą zająć 2-3 tygodnie , ale nie jest to ustalone, ponieważ prawnicy są uzależnieni od organów zewnętrznych, takich jak rady, w celu dostarczenia informacji. Dodatkowo, jeśli w ankietach ujawni się coś nieprzewidzianego, prawnicy będą chcieli przeprowadzić dalsze dochodzenie, przedłużając ten proces. Wymaga również pory roku, w której sprzedajesz. Ponieważ niedawne święto opłat skarbowych spowodowało boom w sprzedaży, popyt spowodował, że wyszukiwanie w niektórych obszarach trwało dłużej z powodu zaległości.