W jakie nieruchomości warto inwestować?

Nieruchomości to generalnie świetna opcja inwestycyjna. Może generować stały dochód pasywny  i może być dobrą inwestycją długoterminową, jeśli wartość wzrośnie z czasem. Możesz nawet użyć go jako części ogólnej strategii, aby zacząć budować swoje imperium finansowe.

Musisz jednak upewnić się, że jesteś gotowy do rozpoczęcia  inwestowania w nieruchomości . Po pierwsze, aby rozpocząć inwestowanie w nieruchomości, będziesz musiał wyłożyć znaczną kwotę z góry. Kupno domu , kompleksu mieszkalnego lub kawałka ziemi może być drogie. Nie wspominając o bieżących kosztach utrzymania, za które będziesz odpowiedzialny, a także o potencjalnej różnicy w dochodach, jeśli przez jakiś czas przebywasz między lokatorami.

Oto, co musisz wiedzieć o inwestowaniu w nieruchomości i czy jest to właściwy wybór dla Ciebie. 

Płacę gotówką

Wielu ekspertów finansowych ostrzega przed pożyczaniem pieniędzy na zakup inwestycji. Warto to rozważyć przed zakupem nieruchomości inwestycyjnej. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na opłacenie domu gotówką, przynajmniej powinieneś być w stanie pozwolić sobie na spłatę kredytu hipotecznego, nawet bez dochodów z wynajmu.

Pomyśl o tym: w przypadku najemców może być wysoki obrót. Możesz również doświadczyć czasu, w którym w ogóle nie masz najemców nieruchomości. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na spłatę kredytu hipotecznego bez dochodów z wynajmu, może to okazać się bardziej obciążeniem finansowym, niż sposobem na budowanie bogactwa. Dodatkowo, jeśli nie możesz spłacić kredytu hipotecznego, może to skończyć się uszkodzeniem kredytu , co na dłuższą metę będzie cię kosztować.

Zaplanuj wszystkie swoje wydatki 

Kupując nieruchomość na cele inwestycyjne, należy wziąć pod uwagę koszty podatków, mediów, utrzymania i napraw. Często łatwiej jest przejść przez wypożyczalnię i zlecić jej naprawę i odbiór czynszu. Chociaż będzie to kosztować pieniądze, pomoże zmniejszyć ciężar posiadania wynajmowanej nieruchomości.

Musisz wycenić wynajmowaną nieruchomość, aby wszystkie te opłaty i inne wydatki zostały w pełni pokryte. Dodatkowo przez pierwsze kilka miesięcy należy wykorzystać nadwyżki pieniędzy i odłożyć je na pokrycie kosztów remontów nieruchomości. Ważne jest również posiadanie ubezpieczenia nieruchomości (i zaplanowanie kosztów). Powinieneś być również przygotowany na radzenie sobie z dodatkowymi kosztami i innymi sytuacjami, które się pojawią, na przykład z funduszem amortyzacyjnym dla nieruchomości.

Dokładnie zbadaj nieruchomość

Jeśli kupujesz ziemię, którą planujesz sprzedać w późniejszym terminie, musisz dokładnie zbadać akt własności ziemi. Dowiedz się, czy w pobliżu zakupionego gruntu planowane są nowe drogi i zastanów się, jak wpłynie to na wartość nieruchomości. Upewnij się również, że nie ma zastawu na nieruchomości . Możesz również rozważyć takie rzeczy, jak porównywalne w okolicy, w tym to, czy obszar się rozwija, oraz inne czynniki zewnętrzne, które mogą wpłynąć na wartość nieruchomości.

Po przeprowadzeniu badań powinieneś być w stanie podjąć właściwą decyzję o zakupie go jako inwestycji. Inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem, więc miej to na uwadze. Możesz zarabiać na swojej inwestycji, ale możesz również stracić pieniądze. Rzeczy mogą się zmienić, a obszar, o którym myślałeś, że może wzrosnąć, może w rzeczywistości nie wzrosnąć i na odwrót.

Zacznij od małych kroków

Niektórzy inwestorzy na rynku nieruchomości zaczynają od zakupu bliźniaka lub domu z mieszkaniem w piwnicy, a następnie mieszkają w jednym lokalu i wynajmują drugi. To dobry sposób na zmoczenie stóp, ale pamiętaj, że będziesz mieszkać w tym samym budynku, co najemca.

Sprzedaż hurtowa nieruchomości może być również jednym ze sposobów na rozpoczęcie inwestowania w nieruchomości bez dużego kapitału początkowego.

Dodatkowo, kiedy ustalasz swój budżet , będziesz chciał mieć pewność, że możesz pokryć całą miesięczną spłatę kredytu hipotecznego i nadal wygodnie żyć bez dodatkowych opłat czynszowych.

Gdy poczujesz się bardziej komfortowo z byciem właścicielem i zarządzaniem nieruchomością inwestycyjną, możesz rozważyć zakup większej nieruchomości z większym potencjałem dochodu. Gdy posiadasz kilka nieruchomości, kupowanie większej liczby nieruchomości i zarządzanie nimi staje się łatwiejsze – i uzyskujesz większy zwrot z inwestycji.